Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%15
Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelle’den Düsturlar

Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelleden Düsturlar

Liste Fiyatı : 35,00TL
İndirimli Fiyat : 29,75TL
Kazancınız : 5,25TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,64TL
9789752555259
566871
Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelleden Düsturlar
Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelleden Düsturlar
IQ Kültür Sanat Yayıncılık
29.75

Avrupa devletlerinin, Osmanlı hükümetine "Kanununuz neyse, ortaya koyunuz!" şeklinde baskısı ve Sadrazam Ali Paşa'nın Fransız medeni kanununu iktibasa teşebbüsü üzerine, bunu haysiyet kırıcı bulan Ahmed Cevdet Paşa, fıkha dayalı medeni kanun hazırlanması gibi zor bir işe girişti; bunda da muvaffak oldu. Bugün bile dünyanın hayranlıkla andığı Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye, işte böyle bir mücadelenin neticesidir.


Hele bunun ilk yüz maddesi birer hukuk vecizesi olmak cihetiyle ilim irfan sahibi herkesin istifade edeceği esas prensiplerdir. Vaktiyle günlük işlerde hukuka, adalete uygun davranabilmek için hukukçular, hatta sıradan insanlar, bu yüz maddeyi ezberleyip iyice anlamayı zaruri sayarlardı. Ahmed Cevdet Paşa, Tanzimat devrinin belki de en mühim portrelerin-den... Şeyhülislamlık, hatta sadrazamlığın eşiğine kadar yükselmiş... Her ilimde alim, her fende mahir, adeta eskilerin hezarfen dediği cinsten bir zat. Tarihimizin son medar-ı iftiharlarından... Garp'ta Türk hukukçusu deyince Ebussuud Efendi ile beraber akla gelen iki kişiden biri... Bu kitap, Ahmed Cevdet Paşa'nın hayatını, hukukçu hüviyetini ve hazırlanmasında büyük emek verdiği emsalsiz hukuk abidesi Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye'yi anlatıyor. Mecelle'nin 100 külli kaidesi herkesin anlayabileceği şekilde misallerle izah ediliyor.(Tanıtım Bülteninden)


 • Açıklama
  • Avrupa devletlerinin, Osmanlı hükümetine "Kanununuz neyse, ortaya koyunuz!" şeklinde baskısı ve Sadrazam Ali Paşa'nın Fransız medeni kanununu iktibasa teşebbüsü üzerine, bunu haysiyet kırıcı bulan Ahmed Cevdet Paşa, fıkha dayalı medeni kanun hazırlanması gibi zor bir işe girişti; bunda da muvaffak oldu. Bugün bile dünyanın hayranlıkla andığı Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye, işte böyle bir mücadelenin neticesidir.


   Hele bunun ilk yüz maddesi birer hukuk vecizesi olmak cihetiyle ilim irfan sahibi herkesin istifade edeceği esas prensiplerdir. Vaktiyle günlük işlerde hukuka, adalete uygun davranabilmek için hukukçular, hatta sıradan insanlar, bu yüz maddeyi ezberleyip iyice anlamayı zaruri sayarlardı. Ahmed Cevdet Paşa, Tanzimat devrinin belki de en mühim portrelerin-den... Şeyhülislamlık, hatta sadrazamlığın eşiğine kadar yükselmiş... Her ilimde alim, her fende mahir, adeta eskilerin hezarfen dediği cinsten bir zat. Tarihimizin son medar-ı iftiharlarından... Garp'ta Türk hukukçusu deyince Ebussuud Efendi ile beraber akla gelen iki kişiden biri... Bu kitap, Ahmed Cevdet Paşa'nın hayatını, hukukçu hüviyetini ve hazırlanmasında büyük emek verdiği emsalsiz hukuk abidesi Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye'yi anlatıyor. Mecelle'nin 100 külli kaidesi herkesin anlayabileceği şekilde misallerle izah ediliyor.   (Tanıtım Bülteninden)


   İlk Baskı Yılı
   :
   2021
   Dil
   :
   Türkçe
   Hamur Tipi
   :
   2. Hamur
   Baskı Sayısı
   :
   1. Basım
   Ebat
   :
   13,5 x 21,5
   Sayfa Sayısı
   :
   221
   Ürün Barkodu
   :
   9789752555259
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitaba henüz yorum yapılmamış.
Kapat