Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%22
Klasik Türk Edebiyatında Mizah

Klasik Türk Edebiyatında Mizah

Liste Fiyatı : 40,00TL
İndirimli Fiyat : 31,20TL
Kazancınız : 8,80TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,81TL
9786052233948
538118
Klasik Türk Edebiyatında Mizah
Klasik Türk Edebiyatında Mizah
Grafiker Yayınları
31.20

İnsanlık tarihinin bazı dönemlerinde varoluşla alakalandırılacak kadar önemli görülen, bazı dönemlerdeyse her türlü kötülüğün sebebi olarak nitelenecek kadar dışlanan ve pek çok şekilde ortaya çıkabilen gülme, aynı zamanda mizahın dışa vurumudur. Bu çalışmada, edebî eserlerde estetik bir değer olarak ortaya çıkan gülüncün/komiğin üretilme ve tüketilme süreciyle alakası sebebiyle öncelikle gülme fenomeni ele alınmıştır. Herhangi bir maddede bulunmayan ve insani bir kavrayış olan komik, edebî eserlerde insanın eğlenme, alay ederek yerme ve çeşitli ihtiyaçlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Pek çok anlamlandırma yanında “komiği duyumsama, yaratma ve aktarma yetisi” olarak da tanımlanabilecek olan gülmece/mizah ise insana özgü bir üsluptur. İnsan, mizah yetisiyle komiği yaratmakta ve buna gülmektedir. Bu üretimin klasik Türk edebiyatındaki görünüşleri ise bu kitabın temel meselesi olmuştur.


Dr. Nilüfer Tanç'ın uzun soluklu ve eleştirel okumalarıyla ortaya çıkan bu kitap, mizah kuramları ışığında geliştirilen bir bakış açısıyla klasik Türk edebiyatı mizahi metinlerini okuyucunun dikkatlerine sunuyor.(Tanıtım Bülteninden)


  • Açıklama
    • İnsanlık tarihinin bazı dönemlerinde varoluşla alakalandırılacak kadar önemli görülen, bazı dönemlerdeyse her türlü kötülüğün sebebi olarak nitelenecek kadar dışlanan ve pek çok şekilde ortaya çıkabilen gülme, aynı zamanda mizahın dışa vurumudur. Bu çalışmada, edebî eserlerde estetik bir değer olarak ortaya çıkan gülüncün/komiğin üretilme ve tüketilme süreciyle alakası sebebiyle öncelikle gülme fenomeni ele alınmıştır. Herhangi bir maddede bulunmayan ve insani bir kavrayış olan komik, edebî eserlerde insanın eğlenme, alay ederek yerme ve çeşitli ihtiyaçlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Pek çok anlamlandırma yanında “komiği duyumsama, yaratma ve aktarma yetisi” olarak da tanımlanabilecek olan gülmece/mizah ise insana özgü bir üsluptur. İnsan, mizah yetisiyle komiği yaratmakta ve buna gülmektedir. Bu üretimin klasik Türk edebiyatındaki görünüşleri ise bu kitabın temel meselesi olmuştur.


      Dr. Nilüfer Tanç'ın uzun soluklu ve eleştirel okumalarıyla ortaya çıkan bu kitap, mizah kuramları ışığında geliştirilen bir bakış açısıyla klasik Türk edebiyatı mizahi metinlerini okuyucunun dikkatlerine sunuyor.      (Tanıtım Bülteninden)


      İlk Baskı Yılı
      :
      2020
      Dil
      :
      Türkçe
      Hamur Tipi
      :
      2. Hamur
      Baskı Sayısı
      :
      1. Basım
      Ebat
      :
      16 x 23,5
      Sayfa Sayısı
      :
      288
      Ürün Barkodu
      :
      9786052233948
  • Yorumlar
    • Yorum yaz
      Bu kitaba henüz yorum yapılmamış.
Kapat